Featured Memorials
Every Memorial Website celebrates the legacy of a life. Many people choose to share their Memorial Websites in Sysoon’s Featured Memorial Website Program.
Home
More memorials
Sysoon Memorial on Google

( - )

Emil Švec is on Sysoon. Personal death notice and detailed information about the deceased person. [86209202-en]

Login or Sign-up to show all important data, death records and obituaries absolutely for free!

Overview

Share Your Memories and Sympathies and Join the Bereaved!

  • Date of Birth: , see at Genealogybank
  • Date of Death: , see at Genealogybank
  • Sex: male
  • Zodiac: Libra, Latin name: libra
  • Died at Age: 84 years
  • Days of The Life: 31045 days
  • Birth Anniversary:  + 206 days
  • Death Anniversary:  + 205 days

Biography (Life of Emil Švec)

Emil Švec bol slovenský politický väzeň, ktorý sa ako študent pripojil k piešťanskej skupine Bielej légie, ktorá viedla aktívny odpor voči formujúcemu sa totalitnému komunistickému režimu. V tom období bol Emil Švec zatknutý ŠtB a odsúdený za velezradu na šesť rokov väzenia.Po prepustení ilegálne opustil komunistické Československo a vo Viedni študoval na leteckom inštitúte. V roku 1962 bol prepadnutý a násilne unesený z Rakúska príslušníkmi ŠtB a následne odsúdený bez doručenia rozsudku k 15 rokom za údajné vyzvedačstvo. Jeden z mála skutočných politických väzňov, ktorých nezlomil ani dlhoročný trest a represie na oddelení Hlava I. v Leopoldovskej väznici. Na slobodu bol prepustený v roku 1977, no až do roku 1989 mal so štátnou bezpečnosťou problémy.

V roku 1993 bol obžalovaný za útok na verejného činiteľa pri výkone jeho právomoci a Krajský súd v Trnave ho odsúdil na trojmesačné odňatie slobody.

V roku 1990 bol zakladajúcim členom pôvodnej Konfederácie politických väzňov Slovenska. Ako uviedol vo svojom životopise, pre kritiku tejto organizácie za neodstránenie evidovaných spolupracovníkov ŠtB z vedenia ju prestal rešpektovať a v roku 2001 vstúpil do novozaloženej organizácie Svetové združenie bývalých československých politických väzňov, kde zastával funkciu podpredsedu a aktívne pracoval až do svojej smrti 23. februára 2010. Nikdy sa nedočkal vyšetrenia svojho únosu z Rakúska.

Do you have a family photo of Emil Švec? Consider uploading your photo of Emil Švec so that your pictures are included in Emil Švec's genealogy, family trees & family history records. Sysoon enables anyone to create a free online tribute for a much loved relative or friend who has passed away.

Important questions:

Text: EmilŠvec

Join a discussion and talk to others in the Sysoon community.

Post a comment Comments guidelines

└─ Please, Login or Sign-up to post your comments.

Comments

Facebook Comments

Tags: gravesite, grave, cemetery, crematorium, funeral notice, genealogy, memorial, burial place, flowers, urn, cremation, remains, funeral, family tree, candles, sympathy gift, photo album, tombstone, headstone, dead, dead people, past, find a cemetery, find a grave, cemetery location, locate a grave, grave locator, missing, missing people, missing persons, wanted, most wanted, lost people, dead parents, dead childrens, brother, daughter